A változás az élet elkerülhetetlen része. Mégis vannak, akik óriási energiákat fektetnek abba, hogy elkerüljék. Mert ami bizonytalan és kiszámíthatatlan, az félelmetes. Ez van, így lettünk kódolva. Lehet ez egy költözés, egy szeretett személy elvesztése, új munka vagy egy kapcsolat lezárása. Minden változás stresszel jár és egy halom érzelmet szokott a nyakunkba borítani. Mégis lenyűgöző módon képesek vagyunk akár traumák átélése után is megfelelően alkalmazkodni, és feldolgozni a minket ért stresszt. Sőt, akár még fejlődni is. Olyan ez, mint egy mentális immunrendszer. Ezt a képességet hívjuk rezilienciának.
Lehet, hogy most azt gondolod magadban: "Na, akkor én tuti nem vagyok túl reziliens. Itt van ez a helyzet az életemben (párkapcsolat, munka, egy változás, bármi), és én rengeteget kínlódok vele". Jó hírem van: mégha megterhelő is számodra a változás, attól még könnyen lehet, hogy jó úton jársz.
A reziliencia ugyanis nem a fájdalom, stressz vagy bizonytalanság érzésének hiányáról szól. Ellenkezőleg. Arra a belső növekedési potenciálra utal, ami segít, hogy mindezek átélése mellett is képesek legyünk alkalmazkodni egy új helyzethez és fejlődni, tanulni tudjunk belőle.
Ennek a nagyon hasznos készségnek az alapjait már gyerekkorunkban elsajátítjuk. Ha szerencsés voltál és egy támogató, biztonságos környezetben nőttél fel, akkor jó eséllyel elég jó szinten állsz vele. Ha mégsem, akkor sincs minden elveszve. A reziliencia tanulható és fejleszthető képesség. Lássuk, mivel!